fbpx

Nowa Lewica

image_intro_alt

Mieszkańcy Kleszczowa zagrożeni przez składowisko odpadów niebezpiecznych. Posłanka Sowińska interweniuje

Kolejne samorządy zmagają się z procederem nielegalnego składowania substancji niebezpiecznych. Takie składowiska stanowią zagrożenie dla środowiska, a także dla życia i zdrowia ludzi. Lewe firmy, które je tworzą, często sprowadzając substancje niebezpieczne z zagranicy, znikają z dnia na dzień i mimo wyroków sądowych składowisk nie da się zlikwidować. Podobna sytuacja ma miejsce w gminie Kleszczów, gdzie na prośbę mieszkańców interwencję podjęła posłanka Anita Sowińska i Krzysztof Wroński z Młodej Lewicy.

 

"Tuż pod płotem elektrowni Bełchatów wyrosło duże składowisko odpadów niebezpiecznych. Mieszkańcy nie zdawali sobie sprawy z tego, że przez lata rosło tam to składowisko, stając się de facto bombą ekologiczną" - podkreśliła posłanka Anita Sowińska.

 

Parlamentarzystka poinformowała, że w gminie Kleszczów nielegalnie składowanych jest ponad 50 tysięcy pojemników z substancjami niebezpiecznymi. Nie wiadomo do końca, jakie są to substancje i w jakim stopniu zagrażają życiu mieszkańców. Jak przekazała posłanka Lewicy, mieszkańcy obawiają się skażenia środowiska i zanieczyszczenia wód gruntowych.

 

"Postanowiłam podjąć interwencję w Urzędzie Marszałkowskim, aby dowiedzieć się, jaki jest stan postępowania, czy jest zlecona ekspertyza dotycząca tego terenu, czy wiadomo jakie to substancje, czy przygotowano kosztorys usunięcia i kiedy składowisko może być uprzątnięte" - dodała parlamentarzystka z Tomaszowa.

 

Polityczka Lewicy poinformowała, że zamierza skierować też pismo w tej sprawie do wiceministra Ozdoby. Jej zdaniem instytucje powołane do kontrolowania i nadzorowania inwestycji zagrażających środowisku nie spełniają swoich zadań i konieczne jest zwiększenie nakładów oraz usprawnienie tych instytucji.

 

"Patologiczną sytuacją jest przede wszystkim to, że składowisko stworzone przez prywatną firmę będzie musiał uprzątnąć Urząd Marszałkowski za publiczne pieniądze. Brakuje kontroli i nadzoru nad takimi składowiskami. Potrzebny jest lepszy system kontroli i doprecyzowanie przepisów, zaostrzające zasady" - stwierdził Krzysztof Wroński z Młodej Lewicy.

 

Przedstawiciele lewicy postanowili w Urzędzie Marszałkowskim sprawdzić, na jakim etapie znajduje się proces likwidacji tego składowiska, które zgodnie z wyrokiem Sądu ma zostać usunięte właśnie przez Urząd Marszałkowski.

Newsletter

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do naszego newslettera!
W związku z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 2016/679 o ochronie danych, wyrażam zgodę na gromadzenie, przetwarzanie oraz wykorzystywanie przez Nową Lewicę przekazanych przeze mnie danych osobowych w celach informacyjnych i promocyjnych związanych z działalnością Nowej Lewicy w celach administracyjnych na użytek newslettera, w szczególności wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną newslettera oraz informacji o przedsięwzięciach organizowanych lub współorganizowanych przez Nową Lewicę, a także informacji o bieżących wydarzeniach politycznych. Czytaj dalej...
Polityka prywatności | Polityka cookies © 2021 Nowa Lewica. Projekt i wykonanie: Hedea.pl

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Rozumiem